W dniach 27-29 sierpień 2021 r. odbyła się konferencji ESOP (European Symposium on Occultation Project), której współorganizatorem jest Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. To coroczne spotkanie obserwatorów zjawisk zakryciowych (m.in. zaćmienia Słońca, Księżyca, zakrycia gwiazd przez Księżyc lub asteroidy). W konferencji uczestniczy, stacjonarnie i online, ponad 60 osób z całego świata.
Tegoroczna edycja ESOP zakończy się 31 sierpnia. Biorą w niej udział eskperci i pasjonaci fizyki oraz astronomii z takich państw jak: Algieria, Belgia, Brazylia, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Niemcy, Portugalia, Turcja, USA, Szwajcaria, Włochy, czy Wielka Brytania. Ponad 20 osób uczestniczy w spotkaniu stacjonarnie, a blisko 40 za pośrednictwem aplikacji ZOOM.
– Podczas dwóch dni wykładowych (28 i 29 sierpnia) poruszone zostały tematy z zakresu zjawisk zakryciowych, czyli zakrycie gwiazdy przez asteroidy, planetoidy, góry na Księżycu. Ma to na celu poprawianie wyznaczeń orbit obiektów, które m.in. zagrażają Ziemi poprzez uderzenie. Wyznaczamy również kształt tychże obiektów, jak i ksztalt gór na Księżycu – mówi dr hab Marek Nikołajuk, prof. UwB z Wydziału Fizyki.
Uczestnicy konferencji wzięli również udział w warszatach składania teleskopu oraz aparatury specjalistycznej, które były transmitowane na cały świat.
Konferencja ESOP to wspólne spotkanie astronomów zawodowych oraz miłośników astronomii, którzy swoim zaangażowaniem obserwacyjnym przyczyniają się do poprawy elementów orbit asteroid, wyznaczają kształty i rozmiary asteroid, odkrywają nowe gwiazdy podwójne, poprawiają teorię ruchu Księżyca i doprecyzowują kształt jego powierzchni. W spotkaniach uczestniczą nie tylko europejscy obserwatorzy, lecz także goście z innych kontynentów.
Po raz piąty konferencja ESOP została zorganizowana w Polsce. Ostatni raz w naszym kraju ESOP odbył się w 2009 roku w Niepołomicach k/Krakowa.
Kolejne spotkanie odbędzie się w Grenadzie.
Organizatorzy tegorocznej edycji:
Uniwersytet w Białymstoku – Wydział Fizyki
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii -Oddział w Białymstoku
The European Section of the International Occultation Timing Association (IOTA/ES)
(c) tekst i zdjęcia: UwB Promocja
Ciekawy artykuł podsumowujący konferencję w Journal of Occultation Astronomy (strony 22-29) do pobrania po kliknięciu linku.